• Brexit. Konsekwencje dla Polski — in.europa

    Brexit. Konsekwencje dla Polski — in.europa

    brexit konsekwencje

    Ci, którzy pomagali ustanowić powojenny porządek międzynarodowy, wpierw doświadczyli jego zniszczenia – nie przez jedną, lecz przez dwie rujnujące wojny światowe. Mężom stanu takim jak Winston Churchill, Konrad Adenauer czy Robert Schuman, niezwykle zależało, by powstrzymać dalszy upadek Zachodu.

    Choć Komisja Europejska sugerowała już państwom członkowskim wspólne podejście, w przypadku twardego brexitu implementacja konkretnych rozwiązań leżałaby w kompetencji poszczególnych państw członkowskich. Projekty legislacyjne konsekwencje brexit o prawach Brytyjczyków pojawiają się już w poszczególnych państwach Unii, w tym w Polsce. Obywatele europejscy stają się jednak w ten sposób zakładnikami procesu negocjacyjnego, a twardy brexit pogłębia niepewność ich statusu.

    brytyjskiego PKB. Twardy brexit oznaczać będzie, że do chwili zawarcia nowego porozumienia handlowego między UE a Wielką Brytanią, handel między obu obszarami odbywać się będzie według reguł WTO, które przewidują taryfy celne (niskie, ale są wyjątki), a także możliwość stosowania ograniczeń pozataryfowych, w tym kontyngentów wwozowych. Import wielu towarów stanie się więc droższy i zmniejszą się wzajemne obroty handlowe.

    Z kolei w drugiej części podjęto próbę pokazania, jakie konsekwencje może mieć brexit w kilku wybranych obszarach. Eksperci są pewni, że brexit zmniejszy liczbę miejsc pracy w Polsce. To, ile osób straci zatrudnienie zależne jest od tego, czy Wielkiej Brytanii uda się opuścić UE z umową. Jeśli tak, liczba miejsc pracy obniży się o ok. 20 tys. (0,13 proc.).

    twardy brexit, czy brexit na podstawie umowy z UE. Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, https://maxitrade.com/pl/brexit-konsekwencje/ newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki). Mniej pewna jest sytuacja eksporterów nabiału, słodyczy i innych produktów FMCG – oni zapewne stracą dużo więcej.

    Z pewnością pracownicy i pracodawcy, których dotyczy ten problem, powinni uważnie śledzić rozwój wydarzeń związanych z brexitem i starać się przygotować na każdą ewentualność[2]. Dosyć jednoznacznie rysuje się najbliższa przyszłość prawa o pracownikach delegowanych, jeżeli wiążąca stanie się umowa o wystąpieniu, czyli nastąpi tzw. miękki brexit. W tym przypadku polskich przedsiębiorców w dalszym ciągu będzie obowiązywała dotychczasowa dyrektywa oraz przepisy transponowane do krajowych porządków prawnych, w tym polskie i brytyjskie z 1996 r. Pierwsze zmiany nastąpią z końcem lipca 2020 r., gdy wejdą w życie nowe przepisy ustalone przez wspomnianą znowelizowaną dyrektywę.

    samochodów ciężarowych transportujących towary najpopularniejszymi trasami przez kanał La Manche “może nie być przygotowanych” na przywrócenie kontroli celnych we Francji. Oznacza to, że zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet trzy miesiące, nim przepływ samochodów zacznie się poprawiać. Zebrane dossier “stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na bezumowny brexit”.

    Efektywnie lud stał się trzecią izbą parlamentu, wydając instrukcje dwóm pozostałym. Mówiąc krótko, suwerenność parlamentu została ograniczona nie przez Brukselę, lecz przez lud. W ciągu ostatniego roku Komisja dokonała przeglądu całego dorobku prawnego Unii (jej przepisów prawnych) w celu zbadania, czy konieczne są jakiekolwiek zmiany w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE.

    “Niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną w tym sektorze o około 0,3 mld zł oraz skutkować obniżeniem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys.

    • Czy Brexit oznacza, że możemy posiadać cztery zupełnie odmienne systemy protekcji?
    • Kwestia delegowania pracowników do innego kraju członkowskiego za sprawą ostatnich zmian prawnych jest gorącym tematem w środowisku przedsiębiorców.
    • Po „twardym” brexicie może jednak mieć zastosowanie w odniesieniu do Wielkiej Brytanii zwrot taki, jak między UE a państwem trzecim.
    • Irlandczyków, 300 tys.
    • Dotychczasowa procedura dla podatników mających siedzibę w państwie członkowskim nie będzie miała zastosowania na rzecz procedury dla podatników mających siedzibę w państwie trzecim.
    • Aby tego dokonać, przewoźnicy muszą uzyskać numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (EORI – Economic Operator Registration and Identification number).

    Jest to niezwykłe. Do Brexitu dochodzi nie dlatego, że https://maxitrade.com/pl/ chce tego parlament, lecz dlatego, że chce tego lud.

    Ten drugi scenariusz określa się mianem „twardego brexitu”. Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

    Umowa wprowadza także specjalny mechanizm zabezpieczający (tzw. backstop) gwarantujący niepowstanie granicy między Irlandią i Irlandią Północną, która mogłaby zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie. Umowa o wystąpieniu, wynegocjowana przez UE z Wielką Brytanią, reguluje w sposób kompleksowy warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, w tym zakres koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Nadal istnieje ryzyko, że parlament brytyjski nie przyjmie ww. umowy – tym samym możliwy pozostaje scenariusz bezumownego opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię. W tym okresie nie zmienią się żadne obowiązujące zasady związane z pracą, zasiłkami, stałym pobytem itp.

    Po brexicie, obrót towarowy z Wielką Brytanią będzie traktowany jako import i eksport z i do państw trzecich. Wpłynie to między innymi na moment powstania obowiązku podatkowego. Przy imporcie obowiązek ten z reguły powstanie wraz z wprowadzeniem towaru na obszar celny UE, czyli przy dokonywaniu odprawy celnej, co oznacza konieczność jednoczesnej zapłaty podatku (państwa członkowskie mogą jednak zezwalać na rejestrowanie podatku VAT od importu w deklaracjach okresowych). W obrocie towarami według przepisów o WNT i WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa towarów. W praktyce może to wpływać negatywnie na płynność finansową przedsiębiorstw[10].

    Ważne konsekwencje wynikną z automatycznego wyłączenia Londynu ze wspólnych polityk europejskich. Najlepiej je widać w unijnym budżecie. Twardy brexit oznacza, że z dnia na dzień Londyn przestanie płacić swoją składkę, która jest równa 6 proc.

    Masowy powrót z emigracji?

    Większość brytyjskich usługodawców finansowych już mają swoje siedziby w krajach unijnych. – Tak na przykład zrobiła Lloyd’s of London, najstarsza firma ubezpieczeniowa na świecie.

    brexit konsekwencje

    03/06/2019 / sydplatinum / Comments Off on Brexit. Konsekwencje dla Polski — in.europa

    Categories: Brexit

    Comments are currently closed.

 
CALL US 24H全澳预约咨询热线